444 7 393

EWE’nin Gündeminde Büyüme Var. Haziran 2015

 EWE’nin Gündeminde Büyüme Var

Türkiye enerji sektöründe doğalgaz dağıtım, enerji ticaret/satış ve enerji servis alanlarında hizmet veren EWE Turkey Holding, yakaladığı büyüme trendini 2014 yılında da devam ettirdi.

Türkiye enerji sektöründe doğalgaz dağıtım, enerji ticaret/satış ve enerji servis alanlarında hizmet veren EWE Turkey Holding,  yakaladığı büyüme trendini 2014 yılında da devam ettirdi. Bursagaz, Kayserigaz, EWE Enerji ve Enervis şirketlerini bünyesinde barındıran Grup, şirket bazında ve konsolide olarak hedeflerini aşarak başarılı bir yılı daha geride bıraktı.

Grubun elde ettiği büyüme rakamlarının ve gelecek dönem hedeflerinin paylaşıldığı basın toplantısında konuşan EWE Turkey Holding Genel Müdürü Bekir Sami Acar, 739 çalışanı ile hizmet veren EWE Turkey Holding’in, 2013’te elde ettiği 2 milyar TL’lik cironun yüzde 5 artışla 2014’te 2,1 milyar TL’ye ulaştığını belirterek, “4,8 milyar m3 konsolide gaz tedarik hacmi ile Türkiye doğal gaz pazarının en büyük oyuncularından biri olan şirketimiz, yakaladığı büyüme trendini 2014’te de başarılı şekilde sürdürmüştür. Şirketimiz Türkiye’deki gaz kullanıcılarının yaklaşık %10’una tekabül eden 1,25 milyon konut eşdeğeri müşterisine doğalgaz sağlamaktadır” dedi.

Ayrıca grubun, yatırım miktarını bir önceki yıla göre yüzde 62 oranında artırarak, 2014’te toplam 61,9 milyon TL yatırım yaptıklarını duyuran Acar, Bursa ve Kayseri’de yaptıkları yeni yatırımlarla toplam şebeke uzunluğunu da yüzde 5 oranında artırarak 7.839 km’ye çıkardıklarını belirtti.

İznik ve Develi doğal gaza kavuşuyor

Acar; “Bursagaz ile 850 binden fazla aboneye hizmet veren 5 bin 342 km şebeke uzunluğuna sahip EWE Turkey Holding, doğal gaz lisans alanını genişleterek tarihi zenginliğiyle ünlü İznik’e de gaz götürüyor. 2015 yılı sonuna kadar 30 milyon TL yatırım ile 11.500 aboneye daha ulaşacağız.

Ayrıca Kayserigaz ile hizmet verdiğimiz Kayseri’de, 32 milyon TL’lik yatırım ile Develi’ye de doğal gaz götürüyoruz. Temeli atılan proje kapsamında, 2016 sonuna kadar 19 bin yeni aboneye ulaşma imkanı doğacak” diye konuştu.

 

2020 hedefi; müşteri sayısını katlamak

Önümüzdeki dönem yatırım planları içinde yeni gaz dağıtım bölgelerinin de bulunduğunun altını çizen Bekir Sami Acar, 2012-2014 döneminde 134,8 milyon TL’i bulan toplam yatırım miktarının 2015-2017 yıllarını arasında 188,5 milyon TL’ye ulaşacağını duyurdu. Acar; “2015’te toplam 86,6 milyon TL yatırım yapacağız. Hedefimiz, 2020 yılı sonuna kadar müşteri sayımızı en az 2 kat artırmaktır. Grubun yatırım hedefleri arasında, yeni gaz dağıtım bölgeleri de olacak.” dedi.

Enerji ticareti ve toptan satışında faaliyet gösteren EWE Enerji’nin ticaret hacminin istikrarlı bir şekilde büyüdüğüne dikkat çeken Acar, meskenlere elektrik perakende satışı konusunda 2016 sonrasını beklediklerini ve buna yönelik olarak altyapı ve süreçlerin dizayn edildiğini belirtti.

Toplantıda konuşan EWE Turkey Holding Genel Müdürlerinden Frank Quante de Türkiye’nin EWE AG için stratejik büyüme pazarı konumunda olduğunu ifade etti. Grubun Almanya’da da önemli yatırımlar yapmakta olduğunu belirten Dr. Quante “EWE AG, Doğu Almanya’nın en büyük enerji şirketi olan ve 9 ülkede faaliyet gösteren VNG’nin yüzde 74,2 ile çoğunluk hissedarı oldu.” diye konuştu.

EWE AG’nin Almanya’daki yenilenebilir enerji yatırımlarından bahseden Dr. Quante; “EWE AG tarafından yapılan ve Alman Kuzey Denizi’ndeki ilk ticari rüzgar parkı projesi olan Riffgat’ın 108 MW kurulu gücü bulunuyor. Modern yenilenebilir enerji santraller adına çok önemli olan bu proje geçtiğimiz yıl “Yılın Projesi” seçilmişti. EWE Turkey Holding olarak EWE AG’nin yurtdışındaki bu başarılı çalışmalarını örnek alarak, sahip olduğumuz bilgi ve tecrübe ile Türkiye’de de yenilenebilir enerji konusunda çalışmalar yürütmeye başlıyoruz. Enerji verimliliği alanında çok önemli işlere imza atan Enervis ile güneş enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerji fırsatlarının yatırıma dönüştürülmesinde danışmanlık ve anahtar teslimi tesis kurma hizmetleri vermeyi planlıyoruz.” dedi.